Chińskie słowo „kryzys” składa się z dwóch znaków. Pierwszy oznacza „niebezpieczeństwo”, a drugi „szansę”.  Skupiam się na szansie, którą niesie trudna sytuacja – nowe doświadczenie, ważna lekcja życiowa.

Pytam siebie : Jaki jest mój udział w trudnej sytuacji? Czego mnie to o sobie uczy? Co mogę w przyszłości zrobić inaczej?

To, w jaki sposób reagujemy na sytuacje trudne, kryzysowe zależy ood sposóbu w jaki interpretujesz wydarzenie kryzysowe, jaki masz do niego stosunek, jakie przekonania temu towarzyszą.

Kryzys, to zawsze szansa na rozwój i nową perspektywę.

Co ty widzisz w sytuacji kryzysowej?

Mnie zawsze dodają otuchy słowa Alana Seala  inspirującego mówcy, nauczyciela i mentora dla liderów na całym świecie:

“The bigger the drama the bigger the opportunity”

Mój niezbędnik w sytuacjach kryzysowych, także w czasie pandemii:

 • Uznaję i akceptuję trudne emocje: strach, smutek, bezradność, złość, to naturalne reakcje na sytuację kryzysową, która nas zaskoczyła i wywróciła nasz świat do góry nogami! Gdybyśmy nie odczuwali lęku i strachu, to prawdopodobnie nie podjęlibyśmy żadnych działań aby się przygotować/ustrzec, przed trudnymi wydarzeniami.
 • Przypominam sobie wszystkie trudne sytuacje, z którymi sobie w życiu poradziłam, to daje mi siłę.
 • Słucham i stosuję się do rad ekspertów, którzy w sposób wyważony i rzetelny informują o zaistniałej sytuacji.
 • W trudnych sytuacjach staram się być tu i teraz. Mindfulness. Skupiam się na tym co mam do zrobienia i na co mam wpływ. Staram się nie rozpamiętywać tego co się wydarzyło i nie budować czarnych scenariuszy na przyszłość, które się wcale nie spełnią.
 • Nie osamotniaj się! Moje motto. Pytam siebie kto i jak może mi w tej trudnej sytuacji pomoc. To może być rodzina, przyjaciele. Rozmowa o swoich emocjach i problemach z bliską osobą jest bezcenna! Także wsparcie mądrych ludzi, którzy poradzili sobie w podobnej sytuacji. Pielęgnuję kontakty z ważnymi dla mnie ludźmi.
 • Warto też sięgać w trudnych sytuacjach po pomoc psychoterapeuty, coacha, mentora.
 • Odpowiadam sobie na pytanie: Czego się boję? Strach ma wielkie oczy i takie konkretne pytanie pomaga zmniejszyć wszechogarniający, zalewający strach.
 • Odpowiadam sobie na pytanie : Na co mam wpływ? Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji? Lęk jest powodowany również bezradnością – czyli poczuciem, że nic nie mogę zrobić, zadaje sobie pytania, co jest w zasięgu moich możliwości, co mogę zrobić, jaki jest zakres działań, które leżą po mojej stronie – w ten sposób odzyskujesz poczucie sprawczości i wpływu na twoje życie.
 • Dbam o odporność fizyczną: tańczę, ćwiczę, zdrowo się odżywiam i staram się wysypiać,
 • Idea życia pełnym sercem, bycia wrażliwą i wykazywania się wielką odwagą mimo lęku. W trudnych chwilach sięgam po książkę Brene Brown „ Z wielką odwagą”
 • Dawkuję sobie serwisy informacyjne – najlepiej raz, góra dwa razy dziennie np rano i wieczorem.

Bez wątpienia, masz wpływ na to jakie będą twoje reakcje na wydarzenia i jakie działania podejmiesz żeby sytuację kryzysową rozwiązać. Przekieruj całą swoją aktywność na te czynności na które masz wpływ, a te na które wpływu nie masz po prostu zaakceptuj i przestań tracić na nie swoją cenną energię.

Jeżeli poczułeś/poczułaś, że potrzebujesz wsparcia w przejściu przez sytuację kryzysową – umów się ze mną na bezpłatną 30 min. konsultację podczas, której porozmawiamy  jak mogę Ci wesprzeć. 

Napisz pod adres kontakt@joannatomala.pl lub zadzwoń pod numer +48 459 004 795

 O MNIE:

Jestem propagatorką programu Zarządzanie przez Empatię opartego na autorskim MODELU CHALLENGE.
Wieloletnią Liderką,  Certyfikowaną Mentorką & Coachem EMCC.
Jestem też Mentorką w Fundacji Liderek Biznesu.